Пређи на главни садржај

Sena čaj

Cassia Angustifolia

Sena čaj (lat. Cassia Angustifolia) je prirodno laksativno sredstvo, koje je vrlo delotvorno i efikasno kod problema sa zatvorom stolice, jer reguliše probavu na najbolji mogući način.

U novije vreme ovaj čaj se sve više koristi jer ubrzava metabolizam, on značajno doprinosi mršavljenju. Ipak, biljka sena se mora pravilno dozirati, jer ako se upotrebljava u kontinuitetu duže od 14 dana, može izazvati neželjena dejstva koja nisu bezazlena, čak su zabeležena i teža oštećenja jetre usled zloupotrebe ovog preparata. Stoga je nephodna kosultacija sa lekarom pre upotrebe bilo kog produkta u vidu čaja, tableta, kapsula, kako bismo ove nuspojeve izbegli, a sa druge stane postigli željeni rezultat.

U lekovite svrhe se osim lišča koriste i mahune jer sadrže poznatu grupu prirodnih hemijskih jedinjenja nazvanih antrakinoni, odnosno jedinjenja antakinona i šećera- -antakinonski glikozidi. Glavna jedinjenja su senzoid A i B, kojih ima oko 2,5 odsto u suvoj biljci. Aktivni sastojci lista sene deluju na nervne završetke u zidovima debelog creva, pojačavaju peristaltiku, omogućavaju lakši prolazak hrane i deluju laksativno.

List sene
Sena čaj pomaže bolje varenje, sprečava opstipaciju i lenjost creva (sve češći poremećaj u modernom dobu). Kod pomenutih problema veoma je važno potpuno prilagoditi ishranu, poželjno je jesti hranu bogatu vlaknima, više se kretati, biti aktivniji i unositi veće količine različitih tečnosti (ali nikako alkoholna i gazirana pića).

Čaj od sene u trudnoći se nikako ne preporučuje, ne smeju da ga koriste ni deca mlađa od 10 godina, trebalo bi da ga izbegavaju dojilje, kao i osobe sa hroničnim oboljenjima creva i želudca.

Posle uspostavljanja normalne funkcije creva prekida se primena čaja od sene, sve do sledeće potrebe (ako se ponovo javi zatvor stolice). Ovaj napitak ima prijatan(blag) ukus i sigurno će vam se svideti.

Uvek trebate koristiti standarizovane preparate da bi se tačno znala potrebna doza i tako izbegle nepotrebne nuspojave. Čaj od sene se dozira na oko 0,75 g dnevno (količina suvih listova) kod odraslih osoba. Ukoliko se želi dobiti nešto blaže laksativno sredstvo, onda se biljka sena kombinuje u drugim čajnim mešavinama, najpoznatija je ona sa korijanderom.

Sena čaj se ne sme uzimati kod upalnih bolesti creva (ulcerozni kolitis i dr.) ili zastoja u njima, zato jer dugotrajnom terapijom dolazi do pojave tolerancije – kada se naša creva naviknu na određenu dozu, pa je tada moramo sve više povećavati, da bismo postigli učinak, što nikako nije dobro. Biljka sena izaziva i pad kalijuma u krvi, pa je izuzetno opasna kod srčanih bolesnika.

Takođe od sene je moguće nabaviti i tkz. kockice za bolju probavu u čiji sastav ulazi list sene, suve smokve, šljive itd. Ovo je dobar proizvod, ali ga nikako ne uzimajte samoinicijativno bez prethodnih konsultacija.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Hajdučka tava

Hajdučka trava Hajdučka tava (lat. Achilea millefolium) ili hajdučica, stolisnik. Ona daje neverovatne rezultate kod prelaznog doba to jest klimaksa. Takode rešava probleme sa belim pranjem, upale jajnika, mokrenja u krevetu i oboljenja materice  kao i kod mioma. Za bolove u nogama i rukama dobre su kupke sa hajdučkom travom. Zavidne rezultate je dala i kod lecenja migrene, nesvestice, nagona za povraćanje  suženenje  i sekrecije očiju, krvarenja iz nosa, procišcava krv pa je dobro da se pije posle hemoterapije kako bi se organizam brzo oporavio. Kod oboljenja koštane srži takode je neprevazidena hajdučka trava. Hajdučka trava pomaže kod šuljeva čak i onda kada krvare  kao i kod krvarenja iz želudca. Pomaže kod reume bolova u ledima. Reguliše rad bubrega. Hajducka trava  reguliše apetit  leči upale želudca, poremećaj cirkulacije  kao i probleme sa stolicom,  kod pojave jakog proliva ili opstipacije. Leči anginu pektoris  kao i njene pratece tegobe. Što se tice  hemoroida mas

Borove iglice

Bor je uopšteni naziv za više vrsta četinara. Beli bor ili obicni bor (lat. Pinus sylvestris). Ova biljka je vekovima korisćena za lečenje upale pluca. Borove iglice su stavljali u kosu da bi se otarasili parazita (vaški i buva). Borovi izdanci i iglice su bogat izvor C vitamina . Osim toga imaju blagotvorno dejstvo na disajne organe, dok se smola koristi za lecenje kožnih bolesti i reumatizma. Odavno se zna da jutarnji boravak i šetnja kroz borovu šumu olakšavaju disanje osobama koje imaju problema sa disajnim organima.

Mrtva bela kopriva

Mrtva bela kopriva Mrtva bela kopriva (lat. Lamium album) ili medić. Ovo je višegodišnja zeljasta biljka, raste pored puteva, cvetovi su mali beli i nalaze se u pazuhu gornjih listića. Ova vrsta koprive se koristi za lečenje bolesti uvećane prostate, nesanice, upale bronhija, ekcema, tegobe u predelu želudca i creva. U praksi se koristi za ginekološke tegobe poput pojačanog sekreta i odliva, a veoma često se koristi i protiv klimaksa.