Пређи на главни садржај

Rastavić

Rastavić - Equisetum arvense

Rastavić (Equisetum arvense) ili poljska preslica, voščenka, konjski rep, hvošč ili cinkrot. On je trajna višegodišnja biljka koja može da naraste i do 80 cm visine, na vrhu stabljike nalaze se cvetići u obliku klipa koji se brzo suše.. Raste po livadama, poljima, jarcima, uz reke, na vlažnim obroncima planina, na glinenom zemljištu.

Ima mnoge lekovite primene, koje variraju od naroda do naroda, i podneblja u kom raste. Nije samo prirodan lek, nego je i sredstvo za pranje posuđa, peskarenje i poliranje, a koriste je i za čišćenje arheoloških iskopina.

Rastavić je jedna od onih neverovatnih biljaka koje leče skoro sve bolesti. Može se koristiti od glave do pete, iznutra i spolja, za lepotu i zdravlje. Jača kosti, kosu, kožu i nokte.

Sadrži visokovredne silicijumske kombinacije, mangan, kalcijum, gvožđe, flavonoide, fitosterole, glikozide, fenolne i akonitične kiseline. Zbog velikog udela minerala i drugih nutrijenata rastavić nazivaju i biljkom koja remineralizuje organizam.

Rastavić
Preporučuje se za obnavljanje koštanog tkiva nakon traume. Rastavić pomaže kod stegnutih ligamenata i iščašenih zglobova jačanjem vezivnog tkiva i hrskavice.

Zbog antiupalne aktivnosti korisna je i kod reumatoidnog artritisa. Oslobađa telo viška vode, važi za jedan od najjačih biljnih diuretika.

Smatra se posebno učinkovitom u slučaju upale ili benignog povećanja prostate. Koristi se i za otapanje, smanjivanje i teranje bubrežnih kamenaca, eliminiše celulit, zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje, pomaže kod proliva, sporozarastajućih rana, promrzlina i konjunktivitisa. Antiupalna dejstva rastavića pomažu u smanjivanju upale i neugodnosti prouzrokovane upaljenim ranama, ozledama ili menstrualnim grčevima.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Hajdučka tava

Hajdučka trava Hajdučka tava (lat. Achilea millefolium) ili hajdučica, stolisnik. Ona daje neverovatne rezultate kod prelaznog doba to jest klimaksa. Takode rešava probleme sa belim pranjem, upale jajnika, mokrenja u krevetu i oboljenja materice  kao i kod mioma. Za bolove u nogama i rukama dobre su kupke sa hajdučkom travom. Zavidne rezultate je dala i kod lecenja migrene, nesvestice, nagona za povraćanje  suženenje  i sekrecije očiju, krvarenja iz nosa, procišcava krv pa je dobro da se pije posle hemoterapije kako bi se organizam brzo oporavio. Kod oboljenja koštane srži takode je neprevazidena hajdučka trava. Hajdučka trava pomaže kod šuljeva čak i onda kada krvare  kao i kod krvarenja iz želudca. Pomaže kod reume bolova u ledima. Reguliše rad bubrega. Hajducka trava  reguliše apetit  leči upale želudca, poremećaj cirkulacije  kao i probleme sa stolicom,  kod pojave jakog proliva ili opstipacije. Leči anginu pektoris  kao i njene pratece tegobe. Što se tice  hemoroida mas

Borove iglice

Bor je uopšteni naziv za više vrsta četinara. Beli bor ili obicni bor (lat. Pinus sylvestris). Ova biljka je vekovima korisćena za lečenje upale pluca. Borove iglice su stavljali u kosu da bi se otarasili parazita (vaški i buva). Borovi izdanci i iglice su bogat izvor C vitamina . Osim toga imaju blagotvorno dejstvo na disajne organe, dok se smola koristi za lecenje kožnih bolesti i reumatizma. Odavno se zna da jutarnji boravak i šetnja kroz borovu šumu olakšavaju disanje osobama koje imaju problema sa disajnim organima.

Mrtva bela kopriva

Mrtva bela kopriva Mrtva bela kopriva (lat. Lamium album) ili medić. Ovo je višegodišnja zeljasta biljka, raste pored puteva, cvetovi su mali beli i nalaze se u pazuhu gornjih listića. Ova vrsta koprive se koristi za lečenje bolesti uvećane prostate, nesanice, upale bronhija, ekcema, tegobe u predelu želudca i creva. U praksi se koristi za ginekološke tegobe poput pojačanog sekreta i odliva, a veoma često se koristi i protiv klimaksa.