Пређи на главни садржај

Ehinacea

Ehinacea (lat. Echinacea purpurea, E. angustifolia, E.pallida) je divlja biljka ružicastog cveta. Lekovite materije iz ehinacee deluju imunostimulativno, dakle stimulišu imuni sistem da stvara više odbrambenih ćelija i time se lakše izbori od bolesti. Ehinacea je prirodni antibiotik i veoma pouzdan čistač limfnih ćelija.

Ehinacea se upotrebljava kod: sklonosti čestim infekcijama, koje se zaleče antibioticima, ali se brzo vraćaju (ponovljene infekcija grla, disajnih puteva, uha) prehlada, grip i druge virusne infekcije gingivitis (upala desni), paradentoza čirevi u usnoj duplji, afte gljivicne infekcije usta.

Koristi se kao preventiva bronhijalnim zapaljenjima od kojih je najcešci bronhitis. Pored toga, veoma je moćan antikancerogeni agens, smanjuje digestivne tegobe, oboljenja prostate, kod upale desni, grla, ždrela, uha, rana od uboda ili ujeda insekata. Ehinacea zaustavlja progresiju kancerogenih ćelija.

Najbolje je koristiti ehinaceu preventivno, tj. ojačati organizam da se izbori sa virusima i bakterijama i da ne dode do razvoja simptoma prehlade i gripa. Upotreba ehinacee dovodi i do skraćenja perioda bolesti i ublažavanja njenih simptoma.

Važno je znati da je biljka ehinacea namenjena za kratke i intenzivne terapije i nikako se ne sme koristiti duže od 2 meseca. Kada su dnevne doze u pitanju obavezno se pridržavati propisanog uputstva za upotrebu. Ehinacea se nikako ne sme upotrebljavati za lečenje autoimunih oboljenja, multiple skleroza, AIDS jer će ubrzati razmnožavanje virusa i pogoršati stanje pacijenta. Isto tako ne preporučuje se ni pacijentima sa veoma visokom telesnom temperaturom.

Ehinacea najkorisnija kao preventivno sredstvo za imunitet (podizanje imuniteta), a zna se da je bolest uvek bolje spreciti nego leciti.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Hajdučka tava

Hajdučka trava Hajdučka tava (lat. Achilea millefolium) ili hajdučica, stolisnik. Ona daje neverovatne rezultate kod prelaznog doba to jest klimaksa. Takode rešava probleme sa belim pranjem, upale jajnika, mokrenja u krevetu i oboljenja materice  kao i kod mioma. Za bolove u nogama i rukama dobre su kupke sa hajdučkom travom. Zavidne rezultate je dala i kod lecenja migrene, nesvestice, nagona za povraćanje  suženenje  i sekrecije očiju, krvarenja iz nosa, procišcava krv pa je dobro da se pije posle hemoterapije kako bi se organizam brzo oporavio. Kod oboljenja koštane srži takode je neprevazidena hajdučka trava. Hajdučka trava pomaže kod šuljeva čak i onda kada krvare  kao i kod krvarenja iz želudca. Pomaže kod reume bolova u ledima. Reguliše rad bubrega. Hajducka trava  reguliše apetit  leči upale želudca, poremećaj cirkulacije  kao i probleme sa stolicom,  kod pojave jakog proliva ili opstipacije. Leči anginu pektoris  kao i njene pratece tegobe. Što se tice  hemoroida mas

Borove iglice

Bor je uopšteni naziv za više vrsta četinara. Beli bor ili obicni bor (lat. Pinus sylvestris). Ova biljka je vekovima korisćena za lečenje upale pluca. Borove iglice su stavljali u kosu da bi se otarasili parazita (vaški i buva). Borovi izdanci i iglice su bogat izvor C vitamina . Osim toga imaju blagotvorno dejstvo na disajne organe, dok se smola koristi za lecenje kožnih bolesti i reumatizma. Odavno se zna da jutarnji boravak i šetnja kroz borovu šumu olakšavaju disanje osobama koje imaju problema sa disajnim organima.

Mrtva bela kopriva

Mrtva bela kopriva Mrtva bela kopriva (lat. Lamium album) ili medić. Ovo je višegodišnja zeljasta biljka, raste pored puteva, cvetovi su mali beli i nalaze se u pazuhu gornjih listića. Ova vrsta koprive se koristi za lečenje bolesti uvećane prostate, nesanice, upale bronhija, ekcema, tegobe u predelu želudca i creva. U praksi se koristi za ginekološke tegobe poput pojačanog sekreta i odliva, a veoma često se koristi i protiv klimaksa.